Aranżacje kamienne. Kuchnia, łazienki, ogrody, elewacje, tarasy...
Nagrobek granitowy. Galeria - wzory, kolory i ceny.

RODZAJE KAMIENIA NATURALNEGO


Osiągnięty rozwój cywilizacyjny nigdy by nie nastąpił, gdyby nasi praprzodkowie nie nauczyli się korzystać z ogromnych zasobów surowców jakimi obdarzyła nas Ziemia. Wraz z drewnem kamień naturalny jest najpowszechniej wykorzystywanym materiałem naszych dziejów. Przez tysiące lat to drewno wiodło prym wśród materiałów budowlanych, ze względu na łatwość pozyskania i obróbki. Jednak za sprawą rabunkowej gospodarki człowieka prowadzonej przez ostatnie stulecia zasoby lasów systematycznie się wyczerpują. Ilość drewna, mimo iż jego zasób jest odnawialny, nie jest w stanie zaspokoić zapotrzebowania dzisiejszego budownictwa, a niemalejący popyt stopniowo podnosi jego ceny.

Jednocześnie wzrost technologiczny sprawił, że pozyskanie kamienia oraz jego przeróbka i obróbka jest łatwa jak nigdy dotąd. A jego pokłady są praktycznie niewyczerpywalne. Już dziś wykorzystujemy go w formie gotowej, oferowanej przez naturę jako kruszywo, bloki, płyty, czy przetworzone przez człowieka niezastąpione cement, gips i wapno. To nie kwestia możliwości, a tylko ekonomii, by do przetapianego dziś bazaltu dołączyły inne skały, z których będziemy wylewać różnorodne formy i kształty.

Z rozwojem techniki rośnie liczba nowoodkrytych złóż kamienia, a za tym paleta kolorów. Natomiast upowszechnienie tego materiału wymogło postępujący spadek cen co sprawiło, że niegdyś kosztowne i ekskluzywne, naturalne piękno kamienia jest dziś dostępne dla każdego z nas.              

Poniżej prezentujemy najczęściej stosowane rodzaje kamienia w branży kamieniarskiej, które scharakteryzowaliśmy pod kątem pytań klientów, czyli cech technicznych i użytkowych oraz form i miejsc zastosowań.

10 argumentów za kamieniem naturalnym


Kamień ozdobny na ścianę , kamień dekoracyjnyGranit czy marmur ?Granit - wykorzystanie.

Marmury


Marmury powstały w wyniku przeobrażenia się minerałów w nich zawartych pod wpływem wysokiej temperatury i ciśnienia. Zaliczane są do skał przeobrażonych (metamorficznych).

Jest to kamień łatwy w obróbce, daje się bardzo dobrze polerować, ciąć i rzeźbić dlatego jest bardzo ceniony przez artystów. Jest twardy, ale miększy od granitu, dlatego powierzchnia jest mniej odporna na zarysowania, a poler marmurowy nie odznacza się, aż taką trwałością. Polerowany marmur ma jednak większą przyczepność niż granit, co czyni z niego dobry materiał na posadzki w miejscach posiadających kontakt z wodą. Odznacza się małą nasiąkliwością, lecz niektóre minerały mogą reagować z kwasami zawartymi w atmosferze oraz produktach spożywczych. Wynikiem tego powstają plamy trudne bądź niemożliwe do usunięcia. W związku z tym nie zaleca się stosować marmuru w kuchniach lub na użycie zewnętrzne. Pomimo tych mankamentów zdobywa wielu miłośników, którzy nad zalety techniczne przedkładają niepowtarzalne wzornictwo i kolorystykę, dzięki którym jest szeroko aplikowany jako piękny materiał wykańczający i dekoracyjny.    

Zastosowanie:
bardzo dobry kamień wykańczający i dekoracyjny o zastosowaniu wewnętrznym
Formy dostępne na rynku:
bloki, płyty, płytki, tłuczeń, grys, żwir-otoczaki
Miejsca aplikacji:
wewnętrzne elementy w budownictwie rodzinnym, budynkach biurowych, kompleksach kąpielowych, hotelach, sklepach, świetny materiał na rzeźby
Trawertyn dekoracyjny kamień na ściany
Kamień dekoracyjny galeria
Kamień dekoracyjny do wnętrz - aranżacjePiaskowce


Piaskowce to skały osadowe o drobnoziarnistej strukturze, które składają się głownie z drobin kwarcu zespolonego spoiwem ilastym. Charakteryzuje je zdolność do przepuszczania wody. Są nasiąkliwe i bardzo porowate, więc nieodporne na plamy i zabrudzenia. Dlatego nie spotyka ich się w kuchniach i łazienkach. Istnieją odmiany, które można polerować, pozostałe wymagają żywicowania. Można je wtedy zastosować na posadzkę, lecz nie narażoną na duży ruch. Niewykończona posadzka z wielu odmian piaskowca będzie się pylić i ścierać.

Mokry piaskowiec jest kruchy i miękki, dlatego daje się łatwo obrabiać. Po wyschnięciu znacznie twardnieje. Najczęściej jest stosowany jako materiał konstrukcyjny oraz wykończeniowy, głównie na ściany i kominki.
Choć na zewnątrz jego powierzchnia z czasem ulega pociemnieniu jest chętnie stosowany na elewacje i w architekturze ogrodowej.
Piaskowce są dobrym materiałem na rzeźby.

Zastosowanie:
dobry kamień konstrukcyjny, dobry kamień na wewnętrzne okładziny ścian, średni kamień na zastosowania zewnętrzne,  bardzo dobry materiał rzeźbiarski,
Formy dostępne na rynku:
bloki, płyty, płytki, elementy łupane
Miejsca aplikacji:
wewnętrzne okładziny ścian w budownictwie rodzinnym, , budynkach biurowych, hotelach, sklepach, obudowy kominków, elewacje zewnętrzne, aranżacje ogrodów 


Onyx - kamień ozdobny na ściany wewnętrzne

Kamień ozdobny w salonie na ściany
Kamień ozdobny do wnętrz na ściany
Kamień Onyx wewnętrzny na ścianyGaleria kamienia naturalnego - zdjęcia, kolory, wzory

Galeria kamienia naturalnego - zdjęcia, kolory, wzory
GALERIA KAMIENIA NATURALNEGO
Płyty z trawertynu, granitu, marmuru i piaskowca.
Granity


Granit to skała głębinowa powstała wskutek wolnego stygnięcia magmy pod wysokim ciśnieniem we wnętrzu Ziemi. Charakteryzuje się ziarnistą strukturą, w której gołym okiem można rozróżnić poszczególne minerały. Bardzo podobny pod względem budowy i właściwości jest rzadziej spotykany gnejs oraz sjenit.

Z kamieniarskiego, technicznego punktu widzenia granity są najlepszymi ze skał. Są najbardziej odporne na ścieranie i zarysowania. Dają się dobrze polerować, a lustrzany połysk wykazuje niespotykaną trwałość. Wyjątkowa odporność granitu na mróz i związki zawarte w atmosferze czynią z niego doskonały materiał na zastosowania zewnętrzne. Jest całkowicie wodoodporny, a jego nasiąkliwość minimalna (po impregnacji praktycznie zerowa) dlatego jest idealny do kuchni i łazienek. Wysoka gęstość bardzo dobrze wpływa na zdolność akumulacji ciepła co odzwierciedla szerokie stosowanie jako posadzka na ogrzewanie podłogowe czy okładzina kominka.

Dzięki ścisłej strukturze płyta granitowa nie szczerbi się tak łatwo na krawędziach. Ze względu na wysoką twardość zawartych minerałów, elementy granitowe są trudniejsze w obróbce, która wymaga użycia specjalistycznych narzędzi.

Zastosowanie:
doskonały kamień konstrukcyjny, wykańczający i dekoracyjny
Formy dostępne na rynku:
bloki, płyty, płytki, kostka brukowa, krawężniki, tłuczeń, grys, żwir-otoczaki, kamień polny, głazy.
Miejsca aplikacji:
budownictwo rodzinne, budynki biurowe i przemysłowe, kompleksy kąpielowe, hotele, szpitale, laboratoria, restauracje, sklepy, drogi, nasypy kolejowe, nabrzeża, architektura krajobrazu
 
Marmur zastosowanie - syntetyczny i naturalny


Marmur dekoracyjny , pasiasty kamień


Kamień wewnętrzny i zewnętrzny ozdobny
Trawertyny


Trawertyn to skała osadowa powstała z nawarstwiania się martwicy wapiennej - twardsza odmiana wapienia.
Kamień ten daje się dobrze polerować, ale cechuje się sporą ilością żłobień i porów, co wpływa na jego kruchość. Dlatego chcąc użyć go na posadzkę trzeba go zaszpachlować i zażywicować. Można go wtedy użyć nawet w pomieszczeniach wilgotnych. Ze względu na znaczną ścieralność nie nadaje się na posadzki i schody w miejscach o dużym natężeniu ruchu.  Nie zaleca się stosować żywicowanego trawertynu na okładziny kominkowe bez uprzedniego odizolowania od wysokiej temperatury.
Jako, że zawiera wapń reaguje jak marmur na kontakt z kwasami wywołującymi plamy, w związku z tym nie zaleca się go w kuchni i łazience.
Najczęściej używany jako okładzina ścienna we wnętrzach. Jest ceniony przez projektantów, gdyż cechuje go ciepła kolorystyka, piękne poziome ”pasiaste” uwarstwienie i ciekawa struktura, a odpowiednie zestawienie płyt tworzy niezwykły wzór dekoracyjny.

Zastosowanie:
bardzo dobry kamień na okładziny ścienne, świetny kamień na dekoracje, wymaga dodatkowej obróbki
Formy dostępne na rynku:
płyty, płytki
Miejsca aplikacji:
wewnętrzne okładziny ścian w budownictwie rodzinnym, budynkach biurowych, hotelach, sklepach


Piaskowiec kamień na ścianie elewacyjny

Nagrobki, kominki , elewacje z piaskowca

Czerowny kremowy piaskowiec na schody


Onyksy


Onyksy marmurowe zbudowane są z  głownie z węglanu wapnia.

Odróżniającą cechą od reszty kamieni jest zdolność niektórych odmian do przepuszczania światła nawet przy grubości kilku cm. Są drobnoziarniste i mają spójną strukturę przez co można je bardzo dobrze wypolerować na lustrzany połysk.

Ceny onyxu nie są niskie i zaliczany jest on do grona materiałów luksusowych. Mimo to klienci chętnie sięgają po ten kamień, gdyż nawet niewielki element z niego wykonany i umiejętnie podświetlony stanowi przepiękną dekorację, która wprawi w zachwyt każdą osobę.

Onyksy nadają się na przepierzenie, obudowę kominka, okładziny ścian wewnętrznych, umywalki, meble, blaty czy stoliki. Nie zaleca stosować się ich na posadzki i blaty kuchenne.Zastosowanie:
dobry kamień na wewnętrzne okładziny ścian, świetny materiał dekoracyjny,
Formy dostępne na rynku:
płyty, płytki, umywalki
Miejsca aplikacji:
wewnętrzne okładziny ścian w budownictwie rodzinnym, , budynkach biurowych, hotelach, sklepach, obudowy kominków
Zakład Kamieniarski SLAB Gliwice
Zamówione produkty transportujemy na terenie Polski środkowej i południowej (cena 2,70 zł/km: oblicz):

ŚLĄSKIE
Śląsk
Będzin
Bielsko Biała
Bytom
Chorzów
Czechowice Dziedzice
Czeladź
Częstochowa
Dąbrowa Górnicza
Gliwice
Jastrzębie Zdrój
Jaworzno
Katowice
Knurów
Lędziny
Lubliniec
Mikołów
Mysłowice
Myszków
Piekary Śląskie
Pszczyna
Pyskowice
Racibórz

Ruda Śląska

Rybnik
Siemianowice Śląskie
Sosnowiec  
Tarnowskie Góry
Tychy
Wodzisław Śląski
Zabrze
Zawiercie
Żory
Żywiec

OPOLSKIE
Opole
Kędzierzyn Kożle
Nysa
Brzeg
Prudnik
Krapkowice
Strzelce Opolskie
Olesno
Zawadzkie
Namysłów
Głuchołazy
Głubczyce
PODKARPACKIE
Podkarpacie
Bieszczady
Rzeszów
Przemyśl
Stalowa Wola
Mielec
Tarnobrzeg
Krosno
Jarosław
 
Dębica
Sanok
Jasło

ŚWIĘTOKRZYSKIE
Kielce
Ostrowiec Świętokrzyski
Starachowice
Skarżysko-Kamienna
WARMIŃSKO-MAZURSKIE
Olsztyn
Elbląg
Ełk
Giżycko
Iława
DOLNOŚLĄSKIE
Wrocław
Wałbrzych
Legnica
Jelenia Góra
Lubin
Głogów
Świdnica
Bolesławiec
Długołęka
Oleśnica
Zgorzelec
Lubań
Oława
Strzegom
LUBUSKIE
Gorzów Wielkopolski
Zielona Góra
Nowa Sól

Żary
MAZOWIECKIE
Mazowsze
Warszawa
Radom
Płock
Siedlce
Pruszków
Ostrołęka
Ciechanów
Legionowo
Otwock
Piaseczno
Żyrardów
Rawa Mazowiecka
Modlin
MAŁOPOLSKIE
Małopolska
Kraków
Tarnów
Nowy Sącz
Oświęcim
Chrzanów
Wieliczka
Krzeszowice
Zabierzów
Trzciana

PODLASKIE
Podlesie
Białystok
Suwałki
Łomża
Augustów
POMORSKIE
Pomorze
Trójmiasto
- Gdańsk
- Gdynia
- Sopot
Tczew
Słupsk
Starogard Gdański
Wejherowo
Rumia
Kwidzyń
Chojnice
WIELKOPOLSKIE
Wielkopolska
Poznań
Kalisz
Konin
Piła
Ostrów Wielkopolski
Gniezno
Leszno
ZACHODNIO-POMORSKIE
Szczecin
Koszalin
Stargard Szczeciński
Kołobrzeg
Świnoujście
Kołobrzeg
KUJAWSKO-POMORSKIE
Kujawy
Bydgoszcz
Toruń
Włocławek
Grudziądz
Inowrocław
LUBELSKIE
Lublin
Chełm
Zamość
Puławy
Świdnik
Biała Podlaska
Łęczna
ŁÓDZKIE
Łódź
Piotrków Trybunalski
Pabianice
Tomaszów Mazowiecki
Bełchatów
Zgierz
Skierniewice
Radomsko
Kutno
Zduńska Wola
Sieradz
Kamieniarstwo budowlane i nagrobkowe. SLAB Żołnierczyk - zakład kamieniarski - 1984 r. © 2017
undicom.pl
projektowanie stron www chorzow, strony www gliwice
created by