Aranżacje kamienne. Kuchnia, łazienki, ogrody, elewacje, tarasy...
Nagrobek granitowy. Galeria - wzory, kolory i ceny.

PIĘKNY OGRÓD Z KAMIENIA
 

Naturalny kamień ogrodowy


W Polsce stosunkowo niedawno  zapanowała moda na wystylizowane ogrody, które wykonuje się w oparciu o starannie przemyślane projekty.

Dotychczasowe przydomowe sady i grządki zamieniamy w oazy zieleni, które choć trochę przybliżą nam dziką, piękną naturę. Niezależnie czy jest to niewielki trawnik przydomowy, czy rozległy ogród przy rezydencji, to jego aranżacja zawsze uwzględnia bardzo dużo detali wykonanych z kamienia, który w najbardziej naturalny sposób komponuje się z zielenią.

Nie można się bez niego obyć budując skalniaki, wodospady czy oczka wodne. Doskonale służy za materiał na alejki, schodki i obrzeża, a także fontanny ogrodowe. 


Kamienny ogród z basenem , inspiracje

Kolorowy ogród kamienny na skarpie.

         
 

Fontanny ogrodowe z kamienia 


W wymarzonym ogrodzie prócz szumu drzew  i śpiewających ptaków nie może zabraknąć odgłosów tryskającej wody. Chcemy wiernie odwzorować fragment naturalnego krajobrazu i cieszyć się nie tylko jego widokiem ale i relaksującym dźwiękiem. Dlatego budujemy przemyślne wodospady i kaskady, oczka wodne i fontanny.

Fontanna ogrodowa może istnieć jako samodzielny detal, posadowiony na gruncie, z wodą pompowaną i zbieraną do własnego zbiornika lub do pobliskiego oczka czy strumyku. Można też umiejscowić ją na środku oczka wodnego, które będzie dostarczać pompie wody.

Również aranżacje skalniaków coraz częściej zawierają w sobie jedną bądź kilka dysz wodnych. Są to instalacje, które mają ciągły kontakt z wodą, więc są narażone na intensywny porost glonów i mchu oraz nawarstwianie się osadu z wody i pływających drobin. Ponieważ większość realizowanych pomysłów zakłada,  że wszystkie cieki wodne w ogrodzie mają wspólny obieg zamknięty, dlatego nie wolno stosować żadnych środków zapobiegających rozwojowi glonów i rozkładających osad, gdyż można skazić glebę i rośliny. Jedynym wyjściem na utrzymanie estetycznego wyglądu fontanny jest po prostu czyszczenie. Żeby ułatwić to zadanie zalecamy zastosowanie do budowy polerowanego granitu. Jest on odporny na warunki atmosferyczne, a jego gładka i zaimpregnowana powierzchnia umożliwi szybkie czyszczenie ręczne lub myjką ciśnieniową.

 

Kamień na ogrodzenie. Ogrodzenia z granitu.
Ogrodzenie z kamienia naturalnego ceny galeria
Granitowe płyty chodnikowe, ogrodzenia
Okładziny kamienne na płoty, mury, ogrodzenia


 

Projektowanie ogrodów, zdjęcia, aranżacje Ogród kwiatowy przy firmie.Kamienne alejki ogrodowe


W przypadku wykładania ścieżek najczęściej stosujemy piaskowiec. Jego niewątpliwa zaletą jest niższa cena względem innych kamieni, jednak posiada on pewne mankamenty. Nie jest tak twardy jak np. granit, dlatego musimy się liczyć z tym, że płyty i stopnie którymi wyłożyliśmy ścieżkę będą się kruszyć na krawędziach i wycierać. Struktura piaskowca jest mocno porowata, dlatego chłonie on wodę i nasiąknięty może ulec pęknięciu. Jego szorstka powierzchnia dość szybko pokrywa się nalotem i brudem, a utrzymanie jego naturalnego koloru wymaga częstej pielęgnacji, choć czasem ta wada jest przez niektórych traktowana jak zaleta, gdy chodzi o celowe postarzenie ogrodu. Generalnie stosujemy tylko grube elementy, które są wystarczająco wytrzymałe, a jednocześnie przez swój ciężar stabilne i dlatego nie wymagają specjalnego utwardzania terenu.

Wykonujemy też aleje z elementów granitowych, jednak ze względu na ceny tego kamienia , używamy cieńszych płyt, które osadza się na poduszce z gęstego betonu wylanej na ubity grunt.
Fontanny z kamienia do ogrodu
Fontanna ścienna, kaskady z granitu, piaskowca, marmuru
Kamienna fontanna kula z granituOgrodzenie kamienne


Zasadniczo rozróżniamy dwa typy ogrodzenia z kamienia:
- wykonane z innego materiału obłożonego elementami kamiennymi
- wykonane w całości z kamienia

Pierwszy typ stosuje się na płoty i mury wykonane z cegieł, pustaków czy segmentów betonowych, na które aplikujemy okładzinę z płyt granitowych. Jest to bardzo dobre rozwiązanie w przypadku tak nowych jak i starych ogrodzeń, które wciąż spełniają swoją funkcję. Jednak ze względu na sypiący się tynk, łuszczącą farbę czy spękania decydujemy się na jego wymianę chcąc poprawić estetykę nieruchomości. A to często wiąże się z uzyskaniem pozwolenia na budowę i też niemałymi kosztami. Decydując się na renowację z użyciem polerowanych płyt granitowych oszczędzamy czas i pieniądze. Jednocześnie otrzymujemy ogrodzenie o pięknym wyglądzie i wykończeniu, które przetrwa nie tylko surowe warunki atmosferyczne, ale również zniszczenie przez graffiti, gdyż naniesioną farbę łatwo usunąć szpachelką lub rozpuszczalnikiem.

Drugi rodzaj ogrodzeń to stawiane w całości z kamienia. Wykonuje się je na fundamencie wykonanym w podłożu lub posadawia bezpośrednio na utwardzonym gruncie, oszczędzając w  drugim przypadku czas na uzyskanie pozwolenia na budowę.  Jego stabilność  wynika  bezpośrednio z ciężaru kamienia oraz odpowiednio dobranej szerokości i wysokości. Mur wykonuje się z otoczaków, kamieni polnych lub łupanych, dodatkowo wzmacnia prętami zbrojeniowymi.

Do murowania może też posłużyć brukowa kostka granitowa. Niezwykle pomysłowym rozwiązaniem są nowoczesne moduły metalowo- kamienne, tzw. gabiony. Są to klatki, wykonane ze spawanych prętów ze stali ocynkowanej, które wypełnia tłuczony kamień, kamień polny lub otoczaki. Gabiony można postawić bezpośrednio na gruncie jako w pełni funkcjonalne przęsła muru. Rodzaj zastosowanego kamienia odpowiada za kolor ogrodzenia . Nawet w surowej postaci taki mur prezentuje się bardzo estetycznie. Dodatkowo może posłużyć za stelaż na pnącą winorośl. Natomiast pokryty ziemią i porośnięty różnymi  gatunkami roślin stworzy niesamowity efekt wizualny.

Zakład Kamieniarski SLAB Gliwice
Zamówione produkty transportujemy na terenie Polski środkowej i południowej (cena 2,70 zł/km: oblicz):

ŚLĄSKIE
Śląsk
Będzin
Bielsko Biała
Bytom
Chorzów
Czechowice Dziedzice
Czeladź
Częstochowa
Dąbrowa Górnicza
Gliwice
Jastrzębie Zdrój
Jaworzno
Katowice
Knurów
Lędziny
Lubliniec
Mikołów
Mysłowice
Myszków
Piekary Śląskie
Pszczyna
Pyskowice
Racibórz

Ruda Śląska

Rybnik
Siemianowice Śląskie
Sosnowiec  
Tarnowskie Góry
Tychy
Wodzisław Śląski
Zabrze
Zawiercie
Żory
Żywiec

OPOLSKIE
Opole
Kędzierzyn Kożle
Nysa
Brzeg
Prudnik
Krapkowice
Strzelce Opolskie
Olesno
Zawadzkie
Namysłów
Głuchołazy
Głubczyce
PODKARPACKIE
Podkarpacie
Bieszczady
Rzeszów
Przemyśl
Stalowa Wola
Mielec
Tarnobrzeg
Krosno
Jarosław
 
Dębica
Sanok
Jasło

ŚWIĘTOKRZYSKIE
Kielce
Ostrowiec Świętokrzyski
Starachowice
Skarżysko-Kamienna
WARMIŃSKO-MAZURSKIE
Olsztyn
Elbląg
Ełk
Giżycko
Iława
DOLNOŚLĄSKIE
Wrocław
Wałbrzych
Legnica
Jelenia Góra
Lubin
Głogów
Świdnica
Bolesławiec
Długołęka
Oleśnica
Zgorzelec
Lubań
Oława
Strzegom
LUBUSKIE
Gorzów Wielkopolski
Zielona Góra
Nowa Sól

Żary
MAZOWIECKIE
Mazowsze
Warszawa
Radom
Płock
Siedlce
Pruszków
Ostrołęka
Ciechanów
Legionowo
Otwock
Piaseczno
Żyrardów
Rawa Mazowiecka
Modlin
MAŁOPOLSKIE
Małopolska
Kraków
Tarnów
Nowy Sącz
Oświęcim
Chrzanów
Wieliczka
Krzeszowice
Zabierzów
Trzciana

PODLASKIE
Podlesie
Białystok
Suwałki
Łomża
Augustów
POMORSKIE
Pomorze
Trójmiasto
- Gdańsk
- Gdynia
- Sopot
Tczew
Słupsk
Starogard Gdański
Wejherowo
Rumia
Kwidzyń
Chojnice
WIELKOPOLSKIE
Wielkopolska
Poznań
Kalisz
Konin
Piła
Ostrów Wielkopolski
Gniezno
Leszno
ZACHODNIO-POMORSKIE
Szczecin
Koszalin
Stargard Szczeciński
Kołobrzeg
Świnoujście
Kołobrzeg
KUJAWSKO-POMORSKIE
Kujawy
Bydgoszcz
Toruń
Włocławek
Grudziądz
Inowrocław
LUBELSKIE
Lublin
Chełm
Zamość
Puławy
Świdnik
Biała Podlaska
Łęczna
ŁÓDZKIE
Łódź
Piotrków Trybunalski
Pabianice
Tomaszów Mazowiecki
Bełchatów
Zgierz
Skierniewice
Radomsko
Kutno
Zduńska Wola
Sieradz
Kamieniarstwo budowlane i nagrobkowe. SLAB Żołnierczyk - zakład kamieniarski - 1984 r. © 2017
undicom.pl
projektowanie stron www chorzow, strony www gliwice
created by