Aranżacje kamienne. Kuchnia, łazienki, ogrody, elewacje, tarasy...
Nagrobek granitowy. Galeria - wzory, kolory i ceny.

KOMINKI, PIECE I GRILLE Z KAMIENIA


Kamienne obudowy kominków


Ogień od czasów prehistorycznych był czymś powszechnym w codziennym użyciu, a dziś, choć nie korzystamy z niego w takim stopniu jak dawniej, wciąż lubimy wpatrywać się w płomienie i czuć jego ciepło na skórze .

Tak jak od prehistorii nie zmieniło się nasze poczucie niezbędności  ognia w naszym życiu, tak nie zmienił się materiał, z którego tworzymy miejsce dla niego. Kamień jako jedyny naturalny materiał budowlany jest całkowicie odporny na ogień. Dodatkowo odznacza się dużą gęstością , co sprawia, że bardzo dobrze akumuluje duże ilości ciepła, które później powoli oddaje otoczeniu.

Do obudowy kominków używamy każdego rodzaju płyt kamiennych -  granitowych, marmurowych, z trawertynu  i z piaskowca. Jednak niektóre podgatunki poszczególnych rodzajów kamienia wymagają większej uwagi przy wyborze. Dzieje się tak , ponieważ bywają takie, które posiadają wewnętrzne rysy - mikro pęknięcia, które bardzo trudno zauważyć gołym okiem. Nie jest to wada tylko naturalna i bardzo częsta cecha kamienia i nie ma wpływu na jego walory w pozostałych miejscach użycia. Jednak w tym szczególnym przypadku kamień ma kontakt z gorącem, a przez to jego struktura mocniej pracuje. Dlatego selekcji materiału, z którego ma zostać wykonana obudowa kominka czy pieca, powinien dokonać fachowiec, który oceni jaka płyta może mieć bezpośredni kontakt z ogniem, jaką można zastosować na półkę, a jaką zdyskwalifikować.

W przeciwnym razie może się skończyć podwojeniem ostatecznej ceny zabudowy.
Więcej o kamieniu w dziale Technologia
Kominki dekoracyjne z kamienia naturalnego

Kominki pokojowe wolnostojące w mieszkaniu

 
aki kominek wybrać do domu?


Piece kamienne


Pomimo zwiększonego zainteresowania kominkami, piece z cegły szamotowej wciąż znajdują zastosowanie w domu. Dobrze zaprojektowany i wzniesiony z wystarczającej ilości szamotu, posiada na tyle duża masę akumulującą ciepło, że potrafi przejąć rolę głównego źródła ciepła w pomieszczeniach, które jest w stanie ogrzewać przez długie godziny, a nawet dzień i dłużej.

Klasyczne kafle ceramiczne z powodzeniem może zastąpić płyta kamienna, która dodatkowo zwiększy masę i pozwoli na magazynowanie większej ilości energii grzewczej. Odpowiednio dobrany kolor i faktura pozwoli odmienić tradycyjny, klasyczny styl pieca z jakim jest powszechnie kojarzony, zamieniając go nowoczesny element dekoracyjny.

 

 Kominek narożny, rogowy, obudowa z kamienia 


 
 Obudowy kominkowe narożne  


 
 Wkłady kominkowe do zabudowy - kominki kamienne 

 

 


 

Kominki zewnętrzne i grile ogrodowe


Modny w ostatnich latach stał się kominek lub, inaczej zwany,  grill ogrodowy, który, można rzec, jest udoskonaleniem kręgu na ognisko. Budowany jest jako otwarte od frontu palenisko , które pozwala ogrzać się ogniem pod chmurka, a dodatkowo przygotować pieczone potrawy. Konstrukcją przypomina tradycyjny kominek wewnętrzny, jednak ze względu na wygodę , palenisko znajduje się na większej  wysokości.
Dodatkowo z boku lub od frontu przewidziano miejsce na ruszt, pod który wygarnia się żar z paleniska. Ciekawym pomysłem jest dodatkowy ruszt w komorze dymowej nad paleniskiem z dostępem przez metalowe drzwiczki.
Tak skonstruowana wędzarnia pozwoli nam także uwędzić jedzenie.

Nowym rozwiązaniem dla miłośników gotowania na świeżym powietrzu są zewnętrzne kuchnie ogrodowe. W najbardziej rozbudowanej postaci stanowią w pełni funkcjonalne zaplecze kuchenne, gdzie możemy znaleźć lodówkę, zlew, kuchnię gazową oraz grill elektryczny, gazowy lub na węgiel. Niektórzy gospodarze nie obędą się też bez dystrybutora piwa.
Całe to wyposażenie jest zabudowane blatem granitowym, który ułatwi nam utrzymanie miejsca w nienagannej czystości.

Tak jak na blaty kuchenne, tak na grille ogrodowe rekomendujemy granit. Jest on najbardziej odporny na tłuszcze i kwasy, a w tym wypadku także na warunki atmosferyczne. Miejsca narażone na ciągły kontakt z brudem , popiołem i innymi substancjami zalecamy wykańczać polerem i dodatkowo impregnować.

 

Kominki narożne, rogowe, do zabudowy, otwarte, dwustronne
Kominki zabudowa, nowoczesne obudowy kamienne. Katalog. Ceny. Cennik.

 
 


 

Kominek z kamienia


Od dłuższego już czasu projekty nowo budowanych domów nie mogą nie uwzględnić obecności kominka. Czy stawiamy go ze względu na  funkcję grzewczą, czy dla dekoracji - w każdym salonie wydaje się być czymś niezbędnym. Kominki zawitały też do reprezentacyjnych holów przedsiębiorstw, hoteli a także stylowych restauracji.


Kominki kamienne można podzielić na:
- portale przyścienne - z bloczków bądź płyt
- narożne - z grubościennych płyt lub z obudowanym wkładem
- wolnostojące - z wkładem i obudową z płyt lub w pełni wykonane z grubościennych płyt i bloczków

- nowoczesne naścienne - w formie ramy z okładziny kamiennej
- tradycyjne, rustykalne - z kamienia polnego i łupanego
- dwustronne - ze specjalnym wkładem lub z płyt i bloczków kamiennych

Liczne wzory i aranżacje kominków są ogólnodostępne w internecie, jednak przy projektowaniu kominka i pomyśle na jego wykończenie,  zawsze należy brać pod uwagę jego stały kontakt z popiołem i sadzą. Dlatego bardzo istotne jest zastosowanie polerowanych powierzchni w miejscach najbardziej na to narażonych, co pozwala utrzymać obudowę w czystości.
Warto wspomnieć, że lustrzany poler potęguje blask ognia przez odbicie , co jednocześnie rozświetla pomieszczenie oraz korzystnie wpływa na szybkość ogrzania przepływającego powietrza.

Dla poszukujących inspiracji udostępniamy zdjęcia, które przedstawia galeria Kominki, natomiast materiały i sposoby ich wykończenia opisujemy w dziale Technologia 

        Nowoczesny kominek do domu w salonie Kominki wolnostojące i do zabudowy, projekty
  


 

Płyty grzewcze - ”kaloryfery” z kamienia


Nowością są kamienne płyty grzejne, które wykonuje się jako:
- samodzielne grzejniki naścienne i podłogowe z przylegającą do tylnej strony płyty spiralą wodną lub grzałką elektryczną (pojedyncza płyta frontowa lub kompletna obudowa grzałki)
- obudowy jednej bądź kilku stron metalowego kaloryfera

Pierwszy typ jest świetną alternatywą dla typowych, mało estetycznych kaloryferów i konwektorów, o mniejszej mocy, które montujemy w celu dogrzania pomieszczeń takich jak łazienki, korytarze czy klatki schodowe.

Zwłaszcza w łazience białe rurkowe grzejniki potrafią całkowicie zaburzyć klimat tego miejsca. Przy tak sporej palecie kolorów i faktur jaką oferuje nam kamień naturalny, możemy raz na zawsze pozbyć się widoku brzydkiego żelastwa, montując stylowe płyty z kamienia.

W przypadku, gdy montujemy źródła ciepła by utrzymać stałą temperaturę , musimy montować wydajne kaloryfery metalowe. W trosce o klienta producenci przywiązują większą wagę do wysokiej sprawności grzewczej i zachowania niskich kosztów produkcji grzejników. Jednak odbija się to na ich wyglądzie. Powszechnie oferowana kolorystyka i wzory są ubogie i wciąż kaloryfery wyglądają na duży fragment instalacji, a nie element dekoracyjny.

Zdarzają się sytuacje, gdzie wymienia się wciąż sprawne starsze modele żeliwne i aluminiowe tylko po to by nieco podnieść walory estetyczne. A przecież można uniknąć kosztownej wymiany instalacji i obudować taki grzejnik płytą kamienną, która przejmie jego ciepło, a odpowiednio rozmieszczone otwory i szczeliny cyrkulacyjne zapewnią swobodny przepływ powietrza. Taki grzejnik można postawić nawet na środku pomieszczenia w celu dogrzania miejscowego, np. w sąsiedztwie centralnie stojącej sofy, gdzie może jednocześnie pełnić rolę stolika, a jego wygląd z pewnością doda charakteru każdemu miejscu. 

   
   
  
Zakład Kamieniarski SLAB Gliwice
Zamówione produkty transportujemy na terenie Polski środkowej i południowej (cena 2,70 zł/km: oblicz):

ŚLĄSKIE
Śląsk
Będzin
Bielsko Biała
Bytom
Chorzów
Czechowice Dziedzice
Czeladź
Częstochowa
Dąbrowa Górnicza
Gliwice
Jastrzębie Zdrój
Jaworzno
Katowice
Knurów
Lędziny
Lubliniec
Mikołów
Mysłowice
Myszków
Piekary Śląskie
Pszczyna
Pyskowice
Racibórz

Ruda Śląska

Rybnik
Siemianowice Śląskie
Sosnowiec  
Tarnowskie Góry
Tychy
Wodzisław Śląski
Zabrze
Zawiercie
Żory
Żywiec

OPOLSKIE
Opole
Kędzierzyn Kożle
Nysa
Brzeg
Prudnik
Krapkowice
Strzelce Opolskie
Olesno
Zawadzkie
Namysłów
Głuchołazy
Głubczyce
PODKARPACKIE
Podkarpacie
Bieszczady
Rzeszów
Przemyśl
Stalowa Wola
Mielec
Tarnobrzeg
Krosno
Jarosław
 
Dębica
Sanok
Jasło

ŚWIĘTOKRZYSKIE
Kielce
Ostrowiec Świętokrzyski
Starachowice
Skarżysko-Kamienna
WARMIŃSKO-MAZURSKIE
Olsztyn
Elbląg
Ełk
Giżycko
Iława
DOLNOŚLĄSKIE
Wrocław
Wałbrzych
Legnica
Jelenia Góra
Lubin
Głogów
Świdnica
Bolesławiec
Długołęka
Oleśnica
Zgorzelec
Lubań
Oława
Strzegom
LUBUSKIE
Gorzów Wielkopolski
Zielona Góra
Nowa Sól

Żary
MAZOWIECKIE
Mazowsze
Warszawa
Radom
Płock
Siedlce
Pruszków
Ostrołęka
Ciechanów
Legionowo
Otwock
Piaseczno
Żyrardów
Rawa Mazowiecka
Modlin
MAŁOPOLSKIE
Małopolska
Kraków
Tarnów
Nowy Sącz
Oświęcim
Chrzanów
Wieliczka
Krzeszowice
Zabierzów
Trzciana

PODLASKIE
Podlesie
Białystok
Suwałki
Łomża
Augustów
POMORSKIE
Pomorze
Trójmiasto
- Gdańsk
- Gdynia
- Sopot
Tczew
Słupsk
Starogard Gdański
Wejherowo
Rumia
Kwidzyń
Chojnice
WIELKOPOLSKIE
Wielkopolska
Poznań
Kalisz
Konin
Piła
Ostrów Wielkopolski
Gniezno
Leszno
ZACHODNIO-POMORSKIE
Szczecin
Koszalin
Stargard Szczeciński
Kołobrzeg
Świnoujście
Kołobrzeg
KUJAWSKO-POMORSKIE
Kujawy
Bydgoszcz
Toruń
Włocławek
Grudziądz
Inowrocław
LUBELSKIE
Lublin
Chełm
Zamość
Puławy
Świdnik
Biała Podlaska
Łęczna
ŁÓDZKIE
Łódź
Piotrków Trybunalski
Pabianice
Tomaszów Mazowiecki
Bełchatów
Zgierz
Skierniewice
Radomsko
Kutno
Zduńska Wola
Sieradz
Kamieniarstwo budowlane i nagrobkowe. SLAB Żołnierczyk - zakład kamieniarski - 1984 r. © 2017
undicom.pl
projektowanie stron www chorzow, strony www gliwice
created by