Aranżacje kamienne. Kuchnia, łazienki, ogrody, elewacje, tarasy...
Nagrobek granitowy. Galeria - wzory, kolory i ceny.

DLACZEGO NALEŻY WYBRAĆ KAMIEŃ NATURALNY ?


1. Fascynujący
Kamień jest wytworem natury, posiadającym indywidualne właściwości ukształtowane przez rodzaj i wiązania minerałów wchodzących w jego skład. Zajmuje niezrównaną pozycję pośród wszystkich materiałów budowlanych. Każdy kamień jest unikalny i może być stosowany z każdym innym kamieniem lub materiałem budowlanym. Nie jest jednorodnym fabrykatem, a jego różnorodne formy zawdzięczamy temu, jak powstawał.

2. Ekologiczny
Kamień jako materiał budowlany jest praktycznie gotowym produktem natury. Energia potrzebna jest wyłącznie do jego wydobycia i obróbki, a nie - jak w przypadku innych materiałów – do produkcji. Dodatkowo nie jest to proces tak energochłonny, jak produkcja. Kamień jest wydobywany w stosunkowo niewielkich kamieniołomach, bez konieczności stosowania dużych ładunków wybuchowych. Niewykorzystane odpady mogą stanowić podstawę do rekultywacji terenów pokopalnianych lub mogą zostać przetworzone do praktycznego użycia (np. w postaci konglomeratu). W pełnym cyklu wydobycia, przetworzenia i rekultywacji nic nie zostaje utracone.

3. Przyjazny środowisku
Jako naturalny materiał budowlany, kamień nie zawiera składników powodujących uszczerbek na zdrowiu. Dzięki temu może być stosowany np. w kuchniach czy łazienkach. Jest ogniotrwały, a w przypadku kontaktu z ogniem nie wydziela żadnych szkodliwych substancji. Zanim zostanie zastosowany nie wymaga żadnych dodatkowych środków chemicznych – warstw ochronnych, impregnatów, itp..

4. Różnorodny
Żaden inny materiał budowlany nie ma tak bogatej kolorystyki i tylu wzorów jak kamień naturalny. Różne sposoby obrabiania powierzchni powodują, że gama produktów jest praktycznie nieograniczona. Dzięki temu architekci i deweloperzy mają szeroki wybór, pozwalający na dopasowanie materiału do projektu, jego charakteru i atmosfery, jaką ma tworzyć. Taka różnorodność sprawia, że odpowiednio obrobiony kamień naturalny spełni wszelkie wymagania dotyczące materiałów budowlanych czy wykończeniowych.

5. Na indywidualne zapotrzebowanie
Kamień naturalny wydobywany jest w dużych blokach, a następnie cięty do pożądanego kształtu. Wielkość płyt kamiennych jest ograniczona tylko wielkością wydobytego bloku, a nie wielkością określoną przez maszyny produkcyjne. Kształt może zostać dostosowany do wymogów projektu. Współczesne maszyny stosowane do obróbki kamienia pozwalają ciąć po łuku i wycinać elementy wewnątrz, można więc uzyskać każdy pożądany format, nie tylko proste trójkątne czy prostokątne płyty. Takie zróżnicowanie procesu obróbki pozwala na spełnienie potrzeb klienta i podkreśla wyjątkowość kamienia jako materiału budowlanego.

6. Długowieczny
Podczas gdy większość materiałów budowlanych po wielu latach nadaje się tylko na śmietnik, kamień naturalny pokrywa się naturalną patyną, która nie szkodzi jego pięknu. Wiele kamieni jest niczym dobre wino – z wiekiem nabierają szlachetności. Dodatkowo kamień jest łatwy i tani w utrzymaniu. Nawet wiekowe posadzki można zdemontować, wypolerować i na nowo ułożyć. Przy właściwym projektowaniu i budowaniu, budynki z kamienia mogą przetrwać wiele tysięcy lat.

7. Trójwymiarowy
Kamień możemy dowolnie kształtować. To samo dotyczy całych bloczków. Nadanie powierzchni dowolnej faktury, poprzez frezowanie lub kanałowanie, może wytworzyć na kamieniu ciekawą grę barw i światłocieni. Tak obrobiony kamień, ułożony na fasadzie, podkreśla swą siłę i trwałość. Zastosowanie kamienia na gzymsach, framugach, portalach czy kolumnach pozwala na osiągnięcie znakomitych efektów estetycznych.

8. Atrakcyjny cenowo
Niezależne badania wykazały, że jeśli na koszty materiałów budowlanych spojrzymy przez pryzmat użytkowania przez 30 i więcej lat, kamień nie jest droższy niż porównywalne materiały syntetyczne. Relatywnie wysoki koszt zakupu jest rekompensowany przez trwałość materiału oraz niskie koszty czyszczenia i utrzymania.

9. Doskonały fizycznie
Kamień naturalny jest bardzo dobrym przewodnikiem ciepła i ma dużą zdolność do jego gromadzenia. Fasady z kamienia absorbują żar słoneczny i zapobiegają niepożądanemu przegrzaniu budynku. Testy wykazały, że energia potrzebna do ogrzania lub klimatyzowania wielopiętrowego budynku o kamiennej fasadzie jest znacznie mniejsza, niż w przypadku budynków, których fasady wykonano ze szkła (100 – 150 kWh/m2 w stosunku do 300 – 700 kWh/m2).

10. Trwały
Wysoka odporność na ściskanie, charakterystyczna dla wielu kamieni naturalnych spowodowała, że o kamieniu mówi się jako o materiale na wieki. To najlepszy surowiec na posadzki podłogowe - trwały i o niskiej ścieralności. Podłogi wykładane granitem lub podobnymi, twardymi kamieniami, nawet po dziesiątkach lat, nie mają prawie żadnych śladów zużycia.

Reiner Krug, Deutscher Naturwerkstein-Verband e.V.
Opracowanie i tłumaczenie z języka angielskiego: Szymon Paź

Zakład Kamieniarski SLAB Gliwice
Zamówione produkty transportujemy na terenie Polski środkowej i południowej (cena 2,70 zł/km: oblicz):

ŚLĄSKIE
Śląsk
Będzin
Bielsko Biała
Bytom
Chorzów
Czechowice Dziedzice
Czeladź
Częstochowa
Dąbrowa Górnicza
Gliwice
Jastrzębie Zdrój
Jaworzno
Katowice
Knurów
Lędziny
Lubliniec
Mikołów
Mysłowice
Myszków
Piekary Śląskie
Pszczyna
Pyskowice
Racibórz

Ruda Śląska

Rybnik
Siemianowice Śląskie
Sosnowiec  
Tarnowskie Góry
Tychy
Wodzisław Śląski
Zabrze
Zawiercie
Żory
Żywiec

OPOLSKIE
Opole
Kędzierzyn Kożle
Nysa
Brzeg
Prudnik
Krapkowice
Strzelce Opolskie
Olesno
Zawadzkie
Namysłów
Głuchołazy
Głubczyce
PODKARPACKIE
Podkarpacie
Bieszczady
Rzeszów
Przemyśl
Stalowa Wola
Mielec
Tarnobrzeg
Krosno
Jarosław
 
Dębica
Sanok
Jasło

ŚWIĘTOKRZYSKIE
Kielce
Ostrowiec Świętokrzyski
Starachowice
Skarżysko-Kamienna
WARMIŃSKO-MAZURSKIE
Olsztyn
Elbląg
Ełk
Giżycko
Iława
DOLNOŚLĄSKIE
Wrocław
Wałbrzych
Legnica
Jelenia Góra
Lubin
Głogów
Świdnica
Bolesławiec
Długołęka
Oleśnica
Zgorzelec
Lubań
Oława
Strzegom
LUBUSKIE
Gorzów Wielkopolski
Zielona Góra
Nowa Sól

Żary
MAZOWIECKIE
Mazowsze
Warszawa
Radom
Płock
Siedlce
Pruszków
Ostrołęka
Ciechanów
Legionowo
Otwock
Piaseczno
Żyrardów
Rawa Mazowiecka
Modlin
MAŁOPOLSKIE
Małopolska
Kraków
Tarnów
Nowy Sącz
Oświęcim
Chrzanów
Wieliczka
Krzeszowice
Zabierzów
Trzciana

PODLASKIE
Podlesie
Białystok
Suwałki
Łomża
Augustów
POMORSKIE
Pomorze
Trójmiasto
- Gdańsk
- Gdynia
- Sopot
Tczew
Słupsk
Starogard Gdański
Wejherowo
Rumia
Kwidzyń
Chojnice
WIELKOPOLSKIE
Wielkopolska
Poznań
Kalisz
Konin
Piła
Ostrów Wielkopolski
Gniezno
Leszno
ZACHODNIO-POMORSKIE
Szczecin
Koszalin
Stargard Szczeciński
Kołobrzeg
Świnoujście
Kołobrzeg
KUJAWSKO-POMORSKIE
Kujawy
Bydgoszcz
Toruń
Włocławek
Grudziądz
Inowrocław
LUBELSKIE
Lublin
Chełm
Zamość
Puławy
Świdnik
Biała Podlaska
Łęczna
ŁÓDZKIE
Łódź
Piotrków Trybunalski
Pabianice
Tomaszów Mazowiecki
Bełchatów
Zgierz
Skierniewice
Radomsko
Kutno
Zduńska Wola
Sieradz
Kamieniarstwo budowlane i nagrobkowe. SLAB Żołnierczyk - zakład kamieniarski - 1984 r. © 2017
undicom.pl
projektowanie stron www chorzow, strony www gliwice
created by